OSOBNÍ NÁZORY, RADY A PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI,
KTERÉ POMOHOU NEJEN VÁM,
ALE I VAŠEMU PODNIKÁNÍ.
Výsledky vědeckých studií a osobní zkušenosti potvrzují, že zdravá strava, pohyb a kvalitní spánek jsou klíčovými faktory dlouhověkosti a celkové kvality života. Při jejich aplikaci do každodenního života se vyplatí zaměřit na několik zásad, které vám pomohu v následujícím článku připomenout.
Na začátku roku jsem si vybíral audioknihy, jejichž poslechem si budu krátit čas strávený v autě. Zaujala mně anotace knihy Čtyři tisíce týdnů od Olivera Burkemana, o které jsem si nejprve říkal, že to bude jen další kniha o time managementu: plánování, tlak na výkonnost a tak podobně... Ve výsledku mě však při poslechu příjemně překvapila svým přístupem.
Čím je doba hektičtější, tím častěji se objevují články o zdraví, správné životosprávě nebo pohybu. Je paradoxem, že se více nebo častěji hovoří o aspektech, u nichž lidský organismus z hlediska přežití dokáže žít chvíli v deficitu, a méně o aspektech, bez kterých se prakticky neobejdeme. Porovnejte sami:
Bez jídla lidské tělo vydrží v průměru 3 týdny – rekord je asi 70 dní. Pokud hovoříme o tekutinách, rezerva těla se radikálně snižuje na nějaké 3-4 dny (rekord je asi 7 dní). Pokud se dotkneme oblasti spánku, o kterém jsem psal i v minulém článku, maximální limit je okolo 24 hodin bdění a rekord cca 72 hodin bez spánku. Tedy v čase, kdy by člověk ještě v klidu žil bez jídla a přežíval bez tekutin, najednou hazarduje se zdravím, pokud mu chybí spánek...
...A teď si změřte, na jak dlouho dokážete zadržet dech...
Opakování činností formuje charakter a budoucnost člověka. Pokud máme cestu životem „dlážděnou“ každodenními plánovanými činnostmi, nemusíme už věnovat tolik pozornosti, rutině, a naopak se dokážeme se lépe soustředit na to, co je skutečně důležité. Náš mozek totiž není přetížený a dělá kvalitnější úsudky a rozhodnutí.
„Zasej myšlenku, sklidíš slovo. Zasej slovo, sklidíš čin. Zasej čin, sklidíš zvyk. Zasej zvyk, sklidíš charakter. Zasej charakter, sklidíš osud.“ (staré indické přísloví)
Možná že sami v duchu nesnášíte rutiny a necháváte se raději vést nahodilostí, vaše tělo ale rutinu miluje a potřebuje. Nedávno jsem dočetl další z velmi inspirativních knih – Cirkadiánní kód od Satchina Pandy, který je profesorem prestižního Salkova ústavu pro biologický výzkum v San Diegu a zabývá se fyziologií a fungováním metabolismu s ohledem na přirozené vnitřní nastavení našeho těla. Závěry z knihy hezky navazují na můj poslední článek o spánkové hygieně .