banner

Aktuality

SLEDUJEME  ZA VÁS AKTUÁLNÍ DĚNÍ
V OBLASTI ÚČETNICTVÍ, MEZD, DANÍ
A PODNIKOVÝCH FINANCÍ. 

Kompenzační bonus „Pětadvacítka“ získají i společníci a jednatelé

Přímá finanční podpora živnostníkům pokračuje formou kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně i ve druhém bonusovém období od 1. 5. do 8. 6. 2020. Žádost o podporu lze za každé období podat nejpozději do 60 dnů po skončení bonusového období, v případě druhé vlny tedy až do 7. srpna 2020.

pokračovat..

Daňové úlevy a podpora v souvislosti s mimořádnými opatřeními

Ministerstvo financí zveřejnilo tzv. liberační balíček s přehledem daňových úlev, které by měly pomoci všem poplatníkům s překlenutím aktuálního nouzového stavu. Některé úlevy nicméně nejsou automatické a je nutné o ně zažádat. Zjistěte, které se vás týkají a jak postupovat.

pokračovat..

Stát podpoří rodinné firmy

Rodinné firmy se podílí 70-90 % na tvorbě světového HDP a 60-80 % na celkové zaměstnanosti. Dle statistik jsou zároveň odolnější vůči krizím, mají nižší míru zadlužení, a naopak vysokou společenskou odpovědnost vůči svým lidem i okolí. To jsou jen některé z přínosů, proč Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO ČR) ve spolupráci s partnery připravilo komplexní podporu rodinných podniků. Cílem je pomoc rodinám v úspěšném procesu předávání svých firem na další generaci a dalším rozvoji domácího podnikání a udržení tradic.

pokračovat..

Pojištění odpovědnosti

Pojistit můžete sami sebe, ale i své zaměstnance. Získejte přehled v pojistkách odpovědnosti, které si můžete na trhu sjednat.

pokračovat..

Úroky z prodlení jsou opět vyšší

Výši úroků z prodlení u splácení dluhu z půjčky, částky za dílo nebo služby si mohou věřitel a dlužník dohodnout v libovolné přiměřené výši. Pokud si však procentuální sazbu nedohodnou, platí úroky zákonné, stanovené nařízením vlády na základě vývoje repo sazby České národní banky. Letos se sazba zvýšila už podruhé.

pokračovat..

Zájem o operativní leasing roste

Zájem českých společností o operativní leasing narůstá s jejich velikostí a počtem vozidel firemní flotily. Důvodem je především optimalizace nákladů i možnost pravidelné obměny vozového parku. Operativní leasing funguje jako časově omezený pronájem věci za úplatu formou pravidelných splátek. Na rozdíl od finančního leasingu se však po uplynutí období nájemce nestává vlastníkem věci, tím je nadále leasingová společnost. Operativní leasing nicméně i přesto přináší několik základních výhod:

pokračovat..

Žádosti o dotace

Blíží se čas dovolených, odpočinku, cestování … Při svých cestách se snad na každém kroku setkáváme s nejrůznějšími projekty podpořenými z dotací. Může Vás tedy snadno napadnout myšlenka, proč si o nějakou dotaci nepožádat? V tomto článku se tedy budu snažit přiblížit, jak nejlépe „na to“, ale závěrem i upozornit na možné nepříjemné dopady.

pokračovat..

Přerušení živnosti

Existují některá odvětví podnikání, která nejsou výdělečná průběžně celý rok. Dokonce třeba několik měsíců v roce může být výdělek nulový. V tomto období skončila sezona například majitelům ski areálů, vlekařům, majitelům zimních stadionů. Naopak největší nápor teď pocítí provozovatelé koupališť, majitelé zmrzlinových stánků nebo také například stavební firmy. Pro ty, kteří vědí, že v nejbližší době jejich náklady na provoz by byly větší než výdělek, mohou své podnikání přerušit.

pokračovat..

Registr smluv

V Poslanecké sněmovně byl na konci minulého týdne ve třetím závěrečném čtení schválen návrh zcela nového zákona o Registru smluv. Podle nového zákona, jehož hlavním cílem je zabránit korupci, budou mít obce, kraje i stát povinnost zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun v centrálním registru, který povede Ministerstvo vnitra. Zákon byl nyní odeslán k projednání do Senátu.

pokračovat..

Zahájení topné sezóny

S aktuálním poklesem venkovních teplot se množí dotazy na povinnost dodavatelů zahájit dodávky tepla zejména do bytových domů. Většinu dotazů ohledně vytápění zodpoví vyhláška č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie.

pokračovat..

Strana 1 z 3