banner

Aktuality

SLEDUJEME  ZA VÁS AKTUÁLNÍ DĚNÍ
V OBLASTI ÚČETNICTVÍ, MEZD, DANÍ
A PODNIKOVÝCH FINANCÍ. 

Uvedení předmětu podnikání nebo činnosti obchodní korporace je povinnou náležitostí společenských smluv firem. Jejím cílem je zajistit, aby obchodní korporace vykonávala výlučně činnosti, které jí její společníci nebo členové určili. Mnoho firem nicméně tuto povinnost řeší tím, že jako předmět podnikání uvádí např. „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“. Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu (sp. zn. 27 Cdo 3549/2020) jde však o chybný postup. Vymezení není dostatečně určité, a tento zápis tudíž odporuje § 25 odst. 1 písm. b) zákona o veřejných rejstřících. Jako předmět podnikání jej však uvádí mnoho firem, odhadem jde o více než polovinu právnických osob v ČR.


Pokud to situace vyžaduje a společnost je nucena změnit předmět podnikání nebo činnosti, postupuje podle § 9 odst. zákona o veřejných rejstřících. Společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti tak musí učinit formou notářského zápisu. U veřejných obchodních společností a komanditních společností je zase třeba, aby se společníci dohodli na novém znění společenské smlouvy a doložili výsledek rejstříkovému soudu. Složitost procesu změny předmětu záleží na struktuře konkrétního podniku.

Jestliže společnost ponechá původní chybný stav, může ji rejstříkový soud vyzvat k zajištění nápravy ve vymezené lhůtě. Při nedodržení může společnost čelit pokutě až 100 000 Kč, v krajním případě hrozí zrušení podniku.

Ideálním postupem se jeví spojit tuto změnu s jinou plánovanou změnou zakladatelských dokumentů. Například ji zahrnout do revize dokumentace vycházející z úpravy tzv. velké novely zákona o obchodních korporacích, na níž mají firmy čas do 1. ledna 2022.