banner

Aktuality

SLEDUJEME  ZA VÁS AKTUÁLNÍ DĚNÍ
V OBLASTI ÚČETNICTVÍ, MEZD, DANÍ
A PODNIKOVÝCH FINANCÍ. 

V reakci na rychlý nárůst cen pohonných hmot vláda rozhodla o zrušení platby záloh na silniční daň pro všechny poplatníky, tedy fyzické nebo právnické osoby provozující vozidlo registrované v ČR, které jsou zároveň zapsány v technickém průkazu. Může jít také o zaměstnavatele, kteří vyplácí cestovní náhrady zaměstnancům za použití jejich vozidla k výkonu práce, pokud nemají sami daňovou povinnost.


Opatření by tak mělo pomoci snížit vlastní administrativu – režim placení čtvrtletních záloh se stáhne na jedinou platbu za rok. Podnikatelé nebudou muset hradit silniční daň již v rámci zálohy za první čtvrtletí, která je splatná do 19. dubna 2022. Dojde k tomu buď díky včasnému schválení novely zákona o silniční dani, nebo dočasným generálním pardonem ministra financí.

Zároveň se vláda zavázala přijmout opatření, které by vedlo k úplnému zrušení silniční daně pro vozidla do 12 tun. Rozhodla také o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot, které však bez příslušné úpravy legislativy zaměřené na snižování emisí není možné aplikovat. Respektive vedlo by distributory k hledání jiných a dražších variant, jak emise snižovat, což by cenám pohonných hmot stejně nepomohlo. Dopravci obecně volají spíše po dočasném zastropování cen paliv a snížení spotřební daně.