banner

Aktuality

SLEDUJEME  ZA VÁS AKTUÁLNÍ DĚNÍ
V OBLASTI ÚČETNICTVÍ, MEZD, DANÍ
A PODNIKOVÝCH FINANCÍ. 

Poslanci v prvním kole čtení 27. 5. 2020 podpořili vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Návrh musí do 10 dnů projednat výbory. Opozice však již avizovala, že s částmi zákona nesouhlasí a připraví změny. Jestliže bude úprava definitivně schválena, ušetří občanům 4 % z kupní ceny nemovitosti, které by jinak museli odvést do státní kasy. Daň ročně státu vynáší okolo 13 miliard korun, vloni do státní kasy připsala téměř 14 miliard korun.


Novela zákona by měla mít zpětnou účinnost. Vztahovala by se tak i na všechny kupující, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později a měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března 2020 (kvůli pandemii odloženou do konce srpna 2020). Těm, kteří již daň zaplatili by stát peníze vrátil.

Návrh také do budoucna počítá se zrušením možnosti odečítat si zaplacené úroky z hypotéky od základu daně. Tato možnost nicméně prozatím zůstane i u nových hypoték, avšak jen do konce roku 2021. Úvěry poskytnuté od 1. ledna 2022 už odpočet neumožní.

Vláda zároveň prodloužila tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení z pěti na deset let. Nově budou majitelé oproštěni od povinnosti zaplatit daň z příjmů při prodeji nemovitosti po deseti a více letech od jejího pořízení. Daň aktuálně vychází až na 15 % a platí se z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou nemovitosti. Novela se bude týkat nemovitostí nabytých po 1. lednu 2021.