banner

Aktuality

SLEDUJEME  ZA VÁS AKTUÁLNÍ DĚNÍ
V OBLASTI ÚČETNICTVÍ, MEZD, DANÍ
A PODNIKOVÝCH FINANCÍ. 

Vyplnit daňové přiznání online za deset minut jako mohou například podnikatelé v Estonsku? Pro české firmy stále utopie. Počítáním daní stráví i více než 400 hodin za rok. Podle nejnovějšího sestaveného žebříčku Světové banky trvá středně velkým českým firmám vyřízení kompletní daňové agendy průměrně 405 hodin ročně, zatímco například firmám na sousedním Slovensku ani ne polovinu. Náš daňový systém je tak nadále považován za jeden z časově nejnáročnějších na světě, jak dokládá i statistika. daně

Zdroj: aktualne.cz


Pro výpočet si Světová banka vzala za modelový příklad průměrnou středně velkou společnost se 4 manažery včetně majitele společnosti, 8 asistenty a 48 dělníky. Firma pracuje se zhruba 20% marží a do daňové agendy zahrnuje placení daní z příjmu, z přidané hodnoty, spotřební daně, z příjmu zaměstnanců a také jejich sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnancům navíc připlácí zdravotní pojištění nad rámec zákona.

Uvedené časové dotace tedy neplatí pro všechny podnikatele. I přesto je současný stav považován za tristní a podnikatelé i odborníci volají po výrazném zjednodušení daňové agendy.