banner

Aktuality

SLEDUJEME  ZA VÁS AKTUÁLNÍ DĚNÍ
V OBLASTI ÚČETNICTVÍ, MEZD, DANÍ
A PODNIKOVÝCH FINANCÍ. 

Daňové přiznání je povinen vyplnit každý, kdo obdržel příjmy vyšší než 15 000 korun za uplynulý kalendářní rok. Týká se nejen živnostníků a podnikatelů, ale také některých zaměstnanců, studentů anebo penzistů. Letos jej lze podat až do úterý 3. dubna 2018. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně.


Daňové přiznání letos obsahuje několik novinek – například vyšší maximální částku “školkovného” i možnost uplatnit vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. Živnostníci, kteří zároveň využijí výpočtu výdajů dle nově stanovených výdajových paušálů, mohou uplatnit daňovou slevu na manželku a děti (přečtěte si náš článek). Vyplněný formulář daňového prohlášení poté můžete podat osobně, poštou nebo elektronicky.

Elektronické podání je nejjednodušší formou vyplnění daňového přiznání. Jako poplatník můžete vyplnit formulář prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu, kde naleznete veškeré informace i návody.

Elektronické podání je zároveň jako jediná možná forma vyžadováno od těch daňových subjektů nebo jejich zástupců, kteří mají zpřístupněnu Datovou schránku či zákonem uloženou povinnost ověřovat účetní závěrku auditorem. Mohou vyplnit buď zmíněný elektronický formulář, popřípadě dokument zaslat prostřednictvím Datové schránky.

K pohodlnějšímu podání mohou někteří poplatníci využít také výjezdu pracovníků Finančních úřadů do vybraných obcí. Přehled o výjezdech do obcí zde.

Ing. Lenka Černá - daňový poradce