banner

Aktuality

SLEDUJEME  ZA VÁS AKTUÁLNÍ DĚNÍ
V OBLASTI ÚČETNICTVÍ, MEZD, DANÍ
A PODNIKOVÝCH FINANCÍ. 

Od roku 2008 se daň z příjmů počítá z tzv. superhrubé mzdy, nikoliv jen z hrubé mzdy. Běžní zaměstnanci tak přichází o vyšší částku ze svých výdělků než dříve. Tento stav by se měl nyní změnit v jejich prospěch.


Superhrubá mzda počítá celkové mzdové náklady zaměstnavatele na zaměstnance. Vychází z hrubé mzdy navýšené o odvody na sociální a zdravotní pojištění zaměstnavatele za zaměstnance – celkem tedy +33,8 % hrubé mzdy.

Na základě debaty koaličních partnerů ANO a ČSSD ze dne 18. srpna 2020 by se příjmy měly nově danit pouze z hrubé mzdy, a to dvojí sazbou. Lidé v nižší a střední kategorii příjmů by měsíčně platili 15% daň. Kde bude příjmová hranice a jakou sazbu bude platit vyšší příjmová skupina, je zatím předmětem dalších jednání.

Návrh nejprve musí prodiskutovat vláda, následně Poslanecká sněmovna. Pokud projde, změna by mohla platit už od ledna 2021.

OSVČ se nicméně tato novela nedotkne. Daň se v jejich případě počítá ze zisku, a to ve výši 15 %. Navíc si může snižovat základ daně výdajovým paušálem. Čeká je však zřejmě změna – možnost uplatnit tzv. paušální daň.